Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

POZNAJ FESTIWAL AnimArt

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt jest obecnie największym i jedynym wydarzeniem w Polsce, kompleksowo poświęconym sztuce animacji.

IDEA
Ideą festiwalu jest wzmocnienie rangi tej wielce pracochłonnej, szlachetnej i wymagającej dziedziny sztuki, która w dobie cyfryzacji i mediów zaczyna powoli odchodzić w zapomnienie, zarówno w teatrach lalek, jak i przy produkcji filmów. Jego misją jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji, konfrontowanie dokonań artystów polskich, europejskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym, a przede wszystkim prezentacja niezwykłych efektów pracy animatorów.
MOŻLIWOŚCI
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt daje światowym twórcom możliwość zaprezentowania przed polską publicznością kunsztownej sztuki animacji. Są na niego zapraszani mistrzowie w swojej dziedzinie, dlatego dla krajowych twórców to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się technikom ich pracy w celu implementowania nowoczesnych i niespotykanych na gruncie polskim rozwiązań. Z drugiej strony prezentowane są dokonania młodszych wiekiem i doświadczeniem artystów, którzy mogą podpatrywać, poszerzać widzenie animacji i kształcić własną technikę. Zróżnicowanie grona zaproszonych artystów zarówno pod względem doświadczenia, specjalizacji czy kręgu kulturowego daje ogromny potencjał ukazania szerokiego spektrum gatunków i technik animacyjnych, tj. marionetkowa (oddana do użytku w grudniu 2014 roku główna sala widowiskowa Teatru Lalek Arlekin ma unikatowe w skali kraju możliwości animacyjne np. umożliwia granie lalkami podwieszonymi na prawie trzymetrowych niciach), teatr cieni, bunraku, lalki żyworękie, maska, lalki stolikowe, kukły, mupety, lalki trickowe a także animacja animantów nieoczywistych, takich jak np. przedmioty codziennego użytku. Różnorodność artystów i stosowanych przez nich technik owocuje również wielością tematów, w tym twórczą interpretacją klasycznych dzieł polskich i światowych. Tradycja łączy się na AnimArcie z nowoczesnością, młodzi adepci zawodu mogą szukać inspiracji u mistrzów animacji, a ci drudzy korzystać ze świeżego spojrzenia na sztukę, prezentowanego przez studentów i absolwentów szkół artystycznych.
MISJA
Głównym celem artystycznym festiwalu jest jednak nie tylko demonstracja mistrzowskich osiągnięć animacji, ale także poszukiwania takich dzieł, w których osobne dziedziny sztuki, takie jak film i teatr, przenikają się, czerpiąc
z dokonań i rozwiązań technicznych drugiej dziedziny. Takie ustawienie festiwalowej selekcji, czyli konfrontowanie animacji teatralnej z filmową i poszukiwania wspólnych płaszczyzn tworzenia, czyni to wydarzenie interdyscyplinarnym i unikatowym, nie tylko w skali Polski, ale także świata. W zakresie animacji filmowej dominującą techniką będzie tzw. animacja poklatkowa (ang. stop motion), gdyż jest ona najbliższa technikom teatralnym. Filmowany obraz powstaje w przestrzeni rzeczywistej, a animowane formy swój rodowód wywodzą z technik teatralnych.

HISTORIA
Pomysłodawcą festiwalu jest Waldemar Wolański, obecny dyrektor Arlekina. Festiwal AnimArt jest w pewnym sensie kontynuacją i ewolucją organizowanych przez Teatr Lalek Arlekin dwóch potężnych festiwali: (od 1999 r.) Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy i (od 2006 r.) Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej „TrotuArt”. Oba były wysoko cenione zarówno przez publiczność, jak i władze czy media.
I edycja AnimArtu odbyła się między 19 a 24 września 2015 roku, a druga, znacznie już poszerzona, zarówno w programie teatralnym jak i filmowym, w dużej mierze dzięki dołączeniu do organizatorów festiwalu agencji Momakin w 2016 roku, odbyła się pomiędzy 24-30 września 2016. Odbiła się szerokim echem w środowisku kulturalnym. W części teatralnej gościł aż 30 zespołów z wszystkich 6 kontynentów a w części filmowej, poza projekcjami i warsztatami, zadebiutował z sukcesem pierwszy ANIMARKT – branżowy dzień dla profesjonalistów oraz cieszący się ogromnym powodzeniem masterclass.

ORGANIZATORZY
Organizatorami Międzynarodowego Festiwal Sztuki Animacji AnimArt są Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi oraz Momakin. Teatr Lalek Arlekin jest odpowiedzialny za program teatralny, natomiast program filmowy przygotowuje zespół agencji Momakin.

A oto kilka słów o teatralnej i filmowej sekcji Festiwalu AnimArt…

FILM

70 lat temu w jednym z prywatnych mieszkaniu w Łodzi powstał pierwszy, powojenny film lalkowy w Polsce Za Króla Krakusa (reż. Zygmunt Wasilewski).  To wydarzenie otworzyło drogę rozwoju sztuki animacji w naszym kraju. Tegoroczny AnimArt jest hołdem złożonym wszystkim twórcom filmów animowanych i współczesnym spojrzeniem na ich wkład w rozwój tej sztuki w Europie.

Otwarciu festiwalu  towarzyszy wernisaż wystawy poświęconej Danielowi Szczechurze – wybitnemu twórcy filmów animowanych, od lat związanemu z Łodzią. Historii, magii i niezwykłości polskiej animacji można dotknąć także w Miasteczku Animacji (30.09-1.10) na Rynku Manufaktury, które zaprasza wszystkich łodzian do wspólnej wędrówki do źródeł animacji, poprzez warsztaty oraz seanse filmowe.

Dzięki zestawieniu pokazów i spektakli teatralnych widzowie AnimArtu mogą pochylić się nad genezą filmu lalkowego w naszym regionie. Wieczorne seanse są natomiast pretekstem do przedstawienia współczesnych osiągnięć polskiej animacji lalkowej (m.in. Locus, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi), jej roli w europejskim kinie. AnimArt jest bowiem przestrzenią, w której konfrontują się różne oblicza lalki: teatralna i filmowa, polska z europejską, tradycyjna z awangardową, klasyczna z najświeższymi odkryciami, dziecięca z artystyczną. Podczas Festiwalu prezentowane są zatem zarówno najnowsze, premierowe produkcje familijne (Nazywam się Cukinia, reż. C. Barras; O czym szumi las, reż. R.A. Sivertsen), klasyczne dzieła animacji (wspomnienie twórczości Ray Harryhausen’a),  jak i wyrafinowane dzieła Niki Lindroth von Bahr.  Najmłodsi widzowie festiwalu będą mogli nie tylko obejrzeć najciekawsze animacje stop-motion ostatnich lat (jak choćby: odcinek specjalny serialu o przygodach wróbelka Dimitriego), ale przede wszystkim spróbować swoich sił na profesjonalnym planie filmowym (podczas warsztatów animacji trwających przez cały okres AnimArtu).

Festiwalowi, już tradycyjnie, towarzyszy wydarzenie branżowe ANIMARKT, podczas którego będzie można posłuchać, jak i dlaczego powstają  animacje.

AnimArt to idealne miejsce, by zobaczyć przeszłość i przyszłość polskiej i europejskiej lalki, doświadczyć trudów jej tworzenia, a przede wszystkim świetnie bawić się wśród teatralnych i filmowych dzieł.

TEATR

W 2017 roku powracamy do pierwotnej idei konkursu. Stąd spektakle będzie można oglądać w kilku nurtach.
Cykl prezentacji widowisk Re//Master – to nasze pokazy mistrzowskie. Zespoły, które jeszcze nigdy nie gościły w Polsce, ale które w Europie i na świecie, cieszą się już ogromnym uznaniem. Będzie to  więc jednyna możliwość, żeby zobaczyć międzynarodowy zespół francuskiego teatru Plexus Polaire z przedstawieniem „Cendres/Ashes/Proch” dla dorosłych, wyprodukowanym przy współudziale jednego z najgenialniejszych lalkarzy świata Philippe`a Genty oraz rewelacyjną lalkową wersję „Mahabharaty” hinduskiego teatru Katkatha Puppet Arts Trust. Oba zespoły zostały w tym i poprzednim roku wyróżnione specjalnymi grantami na produkcję teatralną przez największy festiwal teatrów lalkowych na świecie – w  Charleville-Mezieres.
W Re//Animacjach, czyli cyklu konkursowym, zobaczymy nie mniej uznane przedstawienia i teatry – z Polski, ale także z Chile, Włoch, Izraela, Argentyny, czy Hiszpanii – są wśród nich m.in. teatr Silencio Blanco, UnterWasser, Ariel Doron, Compagnia Walter Broggini czy Cinema Sticado.
W plenerze planujemy nasze Re//Akcje, czyli kilkukrotnie wyjdziemy do widzów z teatrem w przestrzenie miejskie – po dwa występy dadzą Teatr Amanitas, Teatr Los Fuegos i grupa artystyczna The Wallers.
W ciągu dnia, w inauguracyjny weekend zaprosimy najmłodszych do naszej Re//Publiki, czyli festiwalowego AniMiasteczka Animacji – na Rynku Manufaktury, gdzie każdy będzie miał okazję porozmawiać z twórcami, na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej i wymagającej dziedzinie sztuki.
Dla zainteresowanych głębiej problematyką współczesnej animacji razem z PolUnimą przygotowujemy Re//Aktywacje, czyli panel dyskusyjny pt. „Polski teatr lalek a awangarda”,  udziałem dużej grupy polskich szefów i reżyserów teatrów lalkowych i teatrów animacji.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.